روزا پارکس یک فعال حقوق مدنی بود که از تسلیم صندلی خود به مسافر سفید در اتوبوس جداگانه در مونتگومری آلاباما امتناع ورزید. سرپیچی او باعث شد که مونتگومری اتوبوس بایکوت شود. موفقیت این کشور تلاش های سراسر کشور را برای پایان دادن به تفکیک نژادی در تأسیسات عمومی آغاز کرد.
پارک رزا کی بود؟
روزا پارکس رهبر حقوق مدنی بود که امتناع از دادن صندلی خود به مسافر سفید در اتوبوس جداگانه منجر به مونتگومری اتوبوس بایکوت شد. شجاعت او منجر به تلاش های سراسر کشور برای پایان دادن به جدایی نژادی شد. به پارک ملی جوایز مارتین لوتر کینگ جونیور توسط انجمن ملی پیشرفت مردم رنگی ، مدال ریاست جمهوری آزادی و مدال طلای کنگره اهدا شد.

خانواده و کودکی
پارک در روز 4 فوریه 1913 در توسکی ، آلباما ، روزا لوئیز مک کولی متولد شد. پدر و مادرش ، جیمز و لئونا مک کولی ، وقتی دو پارک بودند ، از هم جدا شدند. مادر پارکز خانواده را به پین ​​تراز ، آلباما منتقل کرد تا در کنار والدینش ، رز و سیلوستر ادواردز زندگی کند. هر دو پدربزرگ و مادربزرگ پارک برده های سابق و حامیان قدرتمند برابری نژادی بودند. خانواده در مزرعه ادواردز زندگی می کردند ، جایی که پارکز دوران جوانی خود را می گذراند.

کودکی پارکس تجربیات اولیه خود را با تبعیض نژادی و فعالیت برای برابری نژادی به ارمغان آورد. در یک تجربه ، پدر بزرگ پارکس با اسلحه جلوی خانه آنها ایستاد ، در حالی که اعضای Ku Klux Klan در خیابان راهپیمایی می کردند.


آموزش روزا پارک
در سراسر پارک ها؛ او در مدارس جداگانه شرکت کرد. با آموختن خواندن توسط مادرش در سنین جوانی ، پارکس در یک مدرسه جداگانه و یک اتاق در پین تراز ، آلباما ، حضور داشت که غالباً فاقد وسایل کافی مدرسه مانند میز بودند. دانش آموزان آفریقایی-آمریکایی مجبور شدند تا از مدرسه 1 تا 6 کلاس مدرسه قدم بزنند ، در حالی که شهر Pine Level حمل و نقل اتوبوس و همچنین یک ساختمان جدید مدرسه را برای دانش آموزان سفیدپوست فراهم می کند.

از ابتدای سن 11 سالگی ، پارکز در مدرسه علمی دخترانه شهر در مونتگومری شرکت کرد. در سال 1929 ، در حالی که در کلاس یازدهم بود و در یک مدرسه آزمایشگاهی برای آموزش متوسطه به سرپرستی کالج معلمان ایالت آلاباما برای نگروس شرکت می کرد ، پارکز مدرسه را ترک کرد تا هم مادربزرگ مریض و هم مادرش در سطح کاج حضور یابد.

پارکس به تحصیلاتش بازنگشت. در عوض ، او در کارخانه پیراهن در مونتگومری شغل گرفت. وی پس از ازدواج در سال 1932 ، درجه دبیرستان خود را در سال 1933 با حمایت همسرش به دست آورد.

ازدواج با پارک های ریموند
در سال 1932 ، در سن 19 سالگی ، پارکس با ریموند پارکس ، آرایشگر و عضو فعال NAACP ازدواج کرد و با وی ازدواج کرد.

پس از پایان دوره دبیرستان با حمایت ریموند ، پارک با پیوستن به فصل مونتگومری NAACP در سال 1943 به طور فعال درگیر مسائل حقوق مدنی شد و به عنوان رهبر جوانان این فصل و همچنین دبیرکل رئیس NAACP E.D. خدمت کرد. نیکسون - پستی که او تا سال 1957 برگزار کرد. این زوج هیچگاه فرزندی نداشتند.

زندگی روزا پارک در عکس ها
13
آلبوم عکس
13 تصویر
بازداشت پارک روزا: امتناع از کنار گذاشتن صندلی اتوبوس خود
در تاریخ 1 دسامبر سال 1955 ، پارکس به دلیل امتناع از دستورالعمل های راننده اتوبوس برای واگذاری صندلی خود در مسافر سفیدپوست ، دستگیر شد. بعداً یادآوری کرد که امتناع او به دلیل خستگی جسمی نیست ، بلکه از تسلیم شدن خسته شده است.

پس از یک روز کار طولانی در یک فروشگاه مونتگومری ، جایی که او به عنوان خیاطی کار می کرد ، پارکز سوار اتوبوس خیابان کلیولند برای خانه شد. او در اولین ردیف هایی که برای مسافران "رنگی" تعیین شده بود ، در یک کرسی جای گرفت.

قانون شهر مونتگومری مستم تفکیک کلیه وسایل حمل و نقل عمومی است و رانندگان اتوبوس می توانند "اختیارات یک افسر پلیس این شهر را در حالی که مسئولیت واقعی هر اتوبوس را به منظور انجام مقررات" در اختیار دارند ، داشته باشند. در حالی که اتوبوس کار می کردند ، رانندگان موظف بودند با اختصاص صندلی ، مکان های جداگانه اما مساوی را برای مسافران سفیدپوست و سیاه فراهم کنند.

این کار با یک خط تقریباً در وسط اتوبوس انجام شده است که مسافران سفید را در قسمت جلوی اتوبوس و مسافران عقب افتاده آفریقایی-آمریکایی جدا کرده است. هنگامی که یک مسافر آفریقایی-آمریکایی سوار اتوبوس شد ، آنها مجبور شدند در جلوی آن سوار شوند تا کرایه خود را بپردازند و بعد از آن سوار شوند و دوباره سوار اتوبوس در پشت درب شوند.

در حالی که اتوبوس Parks در مسیر خود ادامه می داد ، شروع به پر کردن مسافرهای سفید رنگ کرد. سرانجام اتوبوس پر بود و راننده متوجه شد که چندین مسافر سفید پوست در راهرو ایستاده اند. راننده اتوبوس اتوبوس را متوقف کرد و نشانه جداکننده دو بخش را به پشت یک ردیف منتقل کرد و از چهار مسافر سیاه خواست تا از کرسی های خود کنار بگذارند.

دستورالعمل اتوبوس در سطح شهر به طور خاص به رانندگان اجازه نداد که از مسافر بخواهند از هر کس فارغ از رنگ ، صندلی را واگذار کند. با این حال ، رانندگان اتوبوس مونتگومری عادت داشتند که علامت عقب نشینی را که مسافرهای سیاه و سفید را از هم جدا می کند ، به عقب برگردانند و در صورت وم از مسافران سیاهپوست بخواهند که صندلی های خود را به مسافران سفید واگذار کنند. در صورت اعتراض مسافر سیاه ، راننده اتوبوس صلاحیت رد خدمات را داشت و می توانست با پلیس تماس بگیرد تا آنها را حذف کند.

سه نفر دیگر از مسافران سیاهپوست در اتوبوس از راننده تبعیت کردند ، اما پارکس امتناع ورزید


مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : اتوبوس ,پارکس ,مونتگومری ,پارک ,مدرسه ,مسافر ,راننده اتوبوس ,سوار اتوبوس ,مسافر سفید ,حقوق مدنی ,آفریقایی آمریکایی ,مونتگومری اتوبوس بایکوت
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

CARTOONO پاتوق من iso New version nafas ! LOwmik یاوران مهدی(عج) ندای دوست .گزیده اشعار رضا پیرمرادیان سمیرمی انرژی بالا آفتاب پرست دانلود آهنگ جدید | رویا موزیک