مایا آنجلو یک فعال حقوق مدنی ، شاعر و نویسنده برنده جایزه شناخته شده به خاطر خاطرات تحسین شده در سال 1969 با عنوان "من می دانم چرا قفس پرنده قفس می خواند" ، و مجموعه های بیشمار شعر و مقاله اش بود.
مایا آنجلو کی بود؟
مایا آنجلو نویسنده ، بازیگر ، فیلمنامه‌نویس ، رقصنده ، شاعر و فعال حقوق مدنی آمریکایی بود که بیشتر به خاطر خاطرات خود در سال 1969 معروف بود ، "من می دانم چرا قفس پرنده آواز خواندن" ، که تاریخ ادبیات را به عنوان اولین پرفروش غیر داستانی توسط یک زن آفریقایی آمریکایی شناخته کرد. آنجلو در طول حرفه خود چندین افتخار کسب کرد ، از جمله دو جایزه عکس NAACP در بخش برجسته ادبی (غیر داستانی) ، در سال 2005 و 2009.

اوایل زندگی
آنجلو در 4 آوریل 1928 در سنت لوئیس میسوری به دنیا آمد. آنجلو کودکی سخت داشت. پدر و مادرش در زمان جوانی از هم جدا شدند و او و برادر بزرگترش بیلی برای زندگی به همراه مادر پدرشان ، آن هندرسون ، در استامپ آرکانزاس فرستاده شدند.

به عنوان یک آمریکایی آفریقایی تبار ، آنجلو تعصبات دست اول و تبعیض نژادی را در آرکانزاس تجربه کرد. وی همچنین در نزدیکی 7 سالگی به دست یک همکار خانوادگی رنج برد: در دیدار با مادرش ، آنجلو توسط دوست پسر مادرش مورد قرار گرفت. به عنوان انتقام از جنسی ، عموهای آنجلو دوست پسر را به قتل رساندند.

پس از تجربه آسیب دیده ، آنجلو صحبت خود را متوقف کرد. او به آرکانزاس بازگشت و سال ها را به عنوان یک لال مجازی گذراند.

آموزش مایا آنجلو
در طول جنگ جهانی دوم ، آنجلو به سان فرانسیسکو ، کالیفرنیا نقل مکان کرد. در آنجا وی برای تحصیل رقص و بازیگری در دانشکده کار کالیفرنیا بورسیه شد.

همچنین در این مدت ، آنجلو به عنوان اولین هادی زن سیاه کابل - شغلی که وی فقط مختصراً در آن انجام داد - در سان فرانسیسکو شد.


پسر مایا آنجلو
در سال 1944 ، یک فرشته 16 ساله پسری به نام گای به دنیا آورد (رابطه دبیرستان کوتاه مدت منجر به بارداری شد). وی پس از زایمان ، برای حمایت از خود و فرزندش ، کارهای زیادی انجام داد.

خود شاعر ، پسر آنجلو اکنون با نام گای جانسون می رود.

همسران مایا آنجلو
در سال 1952 ، آنجلو با Anastasios Angelopulos ، ملوان یونانی که از او نام حرفه ای خود را گرفته بود - ترکیبی از نام مستعار دوران کودکی خود "مایا" و نسخه کوتاه شده از نام خانوادگی خود نامزد کرد. این زوج بعداً طلاق گرفتند.

آنجلو به طرز مخفیانه ای در مورد ازدواج هایش پنهانی ، احتمالاً حداقل سه بار ازدواج کرد ، از جمله در سال 1973 با یک نجار ، پل دو فو

حرفه بازیگری و آواز خواندن
در اواسط دهه 1950 ، فعالیت آنجلو به عنوان یک مجری شروع به کار کرد. او در تولید تور پورگی و بس نقش آفرینی کرد و بعداً در فیلم خارج از برادوی Calypso Heat Wave (1957) ظاهر شد و اولین آلبوم خود را به نام Miss Calypso (1957) منتشر کرد.

یکی از اعضای انجمن صنفی نویسندگان هارلم و یک فعال حقوق مدنی ، آنجلو در بازخوانی موسیقی کاباره برای آزادی به عنوان فایده ای برای کنفرانس رهبری مسیحیان جنوبی ، که به عنوان هماهنگ کننده شمالی SCLC فعالیت می کرد ، ترتیب داد و بازی کرد.

در سال 1961 ، آنجلو در تولید خارج از برادوی از فیلم Blacks ژان جنت با جیمز ارل جونز ، لو گوست جونیور و سیسیل تایون ظاهر شد.

آنجلو در ادامه جایزه نامزد جایزه تونی را نیز برای نقش خود در نمایشنامه Look Away (1973) و نامزد جایزه امی برای کار خود در مینی تلویزیون های ریشه (1977) از جمله افتخارات دیگر کسب کرد.

کارت FACT MAYA ANGELOU BIOGRAPHY را بارگیری کنید

زمان در آفریقا
آنجلو بخش اعظم دهه 1960 را در خارج از کشور گذراند ، ابتدا در مصر و سپس در غنا زندگی کرد و به عنوان سردبیر و نویسنده مستقل کار کرد. آنجلو همچنین مدتی در دانشگاه غنا پستی داشت.

در غنا ، وی همچنین به جمع "بازگشت انقلابیون" پیوست و به تحقیق در مورد پان آفریقایی گرایی پرداخت و با ملکلم ایکس ، فعال حقوق بشر و رهبر ملی گرای سیاه پوست نزدیک شد. در سال 1964 ، با بازگشت به آمریکا ، آنجلو به مالکلم X کمک کرد تا سازمان افرو را تأسیس کند. -وحدت آمریکایی که سال بعد پس از ترور وی منحل شد.

اشعار
"من فقط یک نوشیدنی خنک به من بدهید" من اول Diiie (1971)
آنجلو چندین مجموعه شعر منتشر کرد ، اما مشهورترین مجموعه او در سال 1971 فقط به من نوشیدنی خنک آب بدهد "Fore I Die" ، که نامزد دریافت جایزه پولیتزر شد.

سایر مجموعه های معروف شعر آنجلو عبارتند از:

Oh Pray Wings Are Gonna Fit Me Well (1975) ، که شامل شعر آنجلو "تنها" است
و هنوز هم من برخیزم (1978) ، که شعر محبوب "زن پدیده" را نشان می دهد
شاکر ، چرا نمی خوانی؟ (1983)
I Shall Not Moved (1990) ، با شعر "خانواده انسانی"؛ اپل مشهور از ویدئویی از آنجلو در خواندن این شعر در آگهی در المپیک 2016 استفاده کرد
حتی Stars Look Lonesome (1997)
"روی نبض صبح" (1993)
یکی از مشهورترین آثار او ، آنجلو این شعر را به ویژه نوشت و در مراسم افتتاحیه پرزیدنت بیل کلینتون در ژانویه سال 1993 تلاوت کرد. این مناسبت نخستین تلاوت افتتاحیه از سال 1961 بود ، هنگامی که رابرت فراست شعر "هدیه آشکار" را در جان اف نوشت. تحلیف کندی.

آنجلو در ادامه برای دریافت یک جایزه گرمی (بهترین آلبوم کلمه گفتاری) برای نسخه صوتی شعر.


سایر اشعار مشهور آنجلو عبارتند از:

"روز او به پایان رسید" (1962)


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

خريد و فروش سيگار الکتريکي جلوه ی مهتاب داراب دانلود کتاب :)my World world1 دانلود جديد ترين بازي هاي انلاين سازکالا